Metaverse nedir?

Daraltma
X

• Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
yeni gönderiler
  • mcakmaker
    • 27 Apr 2013
    • 2607

Metaverse nedir?

Metaverse veya Türkçe tabiriyle sanalevren, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet'in varsayımsal bir yinelemesidir.[1][2][3] Metaverse, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır.[4] Metaverse’ü iletişim perspektifinden yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve iş birliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim olanakları tanıyan; farklı gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı ve entegre bir biçimde kullanıldığı; siber toplumsal bir düzlem şeklinde tanımlamak mümkündür.[5]

Bugün dünyadaki en önemli metaverse yatırımcılarının başında sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolara alan Facebook gelmektedir.[6] Nitekim Facebook bu alanda Microsoft gibi önemli yazılım şirketleriyle iş birliği anlaşmaları imzalamıştır.[7] Ayrıca Roblox gibi oyun platformları da bu alanda büyük arge yatırımları yapmaktadır.[8

Yukardaki bilgi vikiden alinti ancak ne aşamada , biz nasil bu trene erken atlariz, atalanacak bir tren var mi henüz, tren kaçti mi bilen arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim

• wertygs
    • 28 May 2013
    • 2787

Suan acilan bir iki tane evren var galiba bakindim biraz Bir suru evren acilacak illaki. İlk olan mi yuruyecek, supriz mi gelecek nasil olacak merak ediyorum. Arsa satma islerine baslamislar. Normal arsa fiyatlarini gecmis. Ona bakmayacam ama arsa alip satiminda kullanilan coinlerden biraz almayi dusunuyorum param olursa.

Yorum

• arduaz
      • 06 Jul 2006
      • 9170

Esasen tum metaverse coinlerinden sepet yapmak lazım
      Kumbara gibi, her fırsatta bişeyler eklemek, ilerisi için iyi bir yatırım olur bana kalırsa
      Aklımadakiler
      Mana, enj, sand, mbox,

Yorum

• stu410
        • 10 Sep 2005
        • 3417

Amerika da ilk mahkemesi görülecek...metaverse üzerinden bir bayan cinsel tacize uğradığını itdaa etmiş...henüz yasal bir dayanağı yok, eski farm villa türünden çiftlik kurma gibi sistemler devreye gireceği gibi balta satın alıp odun satarak kazandığınız metaverse coınleri gerçek hayat da paraya çevirip kazanç elde edilebilecekmiş..farklı şirketlerde devreye girerse aynı parsel üzerinde hak itdaa etme veya gerçek kişi ile sanal alemdeki aynı nokta için hak etme konuları nasıl çözülecek tam bir muamma !!! gelecekte iş yapacağı gibi kazanç kaynağıda olabilecek..

Yorum

Çalışıyor...